AgReus.wu

Menu

Екстремально низька вологість ґрунту: загроза для посіву озимих культур 2025 року

  Спека та відсутність опадів літнього періоду 2024 року, сильно вплинули на вирощування сільськогосподарської продукції, її якості та стану ґрунту. Через період антициклону, збільшилась масштабність землі, що може призвести до труднощів з посівами озимих культур 2025 року


  Одна з найактуальніших проблем сучасного сільського господарства - зміна кліматичних умов, збільшення частоти посушливих періодів та нерівномірний розподіл опадів призводять до зниження врожайності, погіршення якості продукції та економічних збитків для українських аграріїв.

  "Для того, щоб перевірити кількість вологості в землі, достатньо викопати ямку лопаткою" - зазначає агроном Андрій Апанасенко - "Рослинам не вистачає води, вони не можуть нормально розвиватися, утворювати кореневу систему та забезпечувати себе необхідними поживними речовинами".

  Недостатня кількість опадів може впливати на зниження врожайності в межах від 35% до 50%, за умови випадіння короткострокових опадів, та до повної загибелі культур при їх повній відсутності. Часта оранка, надмірна обробка землі, відсутність мульчування та інших агротехнічних заходів сприяють швидкому випаровуванню вологи.

  "На зменшення вологістю в ґрунті, також впливають пестициди, якими ми обробляємо землю від шкідників. Але якщо ми перестанемо обробляти землю, тоді рослини загинуть не від малої кількості води, а будуть з’їдені шкідниками" - говорить Андрій.

  Пшениця, ячмінь, кукурудза, культури які особливо чутливі до дефіциту вологи в період цвітіння та наливу зерна. Але існує декілька ефективних способів, які допоможуть забезпечення рослин та ґрунт вологою. Наприклад зрошення, тобто підведення води на поля, що відчувають нестачу вологи, і збільшення її запасів у шарі ґрунту, де знаходяться коріння рослин. Сучасні системи зрошення дозволяють економно витрачати воду та забезпечувати рівномірний полив рослин. Не менше користі може принести мульчування. Покриття поверхні ґрунту органічними матеріалами (соломою, торфом, компостом) допомагає зберегти вологу в ґрунті, знизити випаровування та покращити структуру ґрунту. Деякі аграрні компанії, керуючись на погодних аналітиків, заздалегідь закуповують та використовують для посіву сорти рослин, які більш стійкі до посухи, це дозволяє знизити ризик втрати врожаю. Сухість ґрунту – серйозна проблема, яка вимагає комплексних дій. Однак, завдяки сучасним технологіям, науковим розробкам та свідомості аграріїв, ми можемо адаптуватися до нових умов і забезпечити стабільне виробництво сільськогосподарської продукції.

Tatiana Bartoshak
X